ZerowasteKas tad īsti ir šis modernais vārds - zerwoaste?

Latviskotā versijā tas ir tulkots kā "bez atkritumiem". Es gan gribētu teikt, ka tas ir dzīvesveids, kas vedina tuvāk dzīvei bez atkritumiem, kas liek ikdienā mazliet piestāt un podomāt - vai man to vajag, kur es to likšu, vai es to izmantošu, kā un kur tas ir ražots, vai iepakojums ir pārstrādājams?
Mūsu nosaukumā ir vārdi "beziepakojuma veikals" un daudzi to saprotu burtiski - bez iepakojuma, bet nevarējām taču saukt - bezatkritumu veikals :) Tāpēc, ka ne tikai iepakojums ir visa "ļaunuma sakne". Viss, kas rada atkritumus, būtu mūsu ikdienā jāpārskata - vai produkta sastāvs ir videi un Tev draudzīgs, vai ražots vietēji, vai satur plastmasu, vai ir pārstrādājams, vai nav nekā lieka - piem. lieks iepakojums - trauciņš, kastīte un tas viss vēl plēvītē, vai konkrēto preci var aizstāt ar videi draudzīgāku. Ir ļoti, ļoti daudz aspektu un par tiek ikdienā stāstām saviem klientiem - kāpēc kaut kas, ko piedāvājam, ir labāks par to, ko viņš jau ikdienā lieto un daudziem jo daudziem acis ieplešas uzzinot kā ir patiesībā.
Es ikdienā pieturos pie Bea Džonsones, zerowaste dzīvesveida popularizētājas, piramīdas.

 

1) Atsakies - no visa, ko dod bez maksas - paraudziņi, maisiņi,  info lapiņas. Atsakies no liekā iepakojuma, no lietām, ko patērē daudz un kam ir citas alterantīvas - piemēram ūdens pudelēs vai kafijas krūzītes līdzņemšanai, vienreizējie trauki - aizstāj tos ar ilgtspējīgām alternatīvām.

2) Samazini - to no kā nevari atteitkties, samazini - nevajadzīgus pirkumus, pirkumus akciju laikā, izmesto pārtikas apjomu

3) Izmanto atkārtoti - to, kas tev jau ir - kop savas lietas, salabo, iegādājies labāk dārgāku, bet kvalitatīvu, nepērc pudeli vai uzglabāšanas trauciņus, bet izmanto to, kas Tev jau ir - burciņas, sulu pudeles utml. Iegādājies lietotu, lietotām lietām jau ir pārbaudīta kvalitāte, nepērkot fast fashion apģērbus, tu neradi puieprasījumu ražotājam un neatbalsti neētisku ražošanas praksi.

4) Šķiro - noskaidro, ko pieņem Tavs apsaimniekotājs, izvēlies lietot atkārtoti nevisnodo šķirošanai - piemēram burkas, trauciņus - tos labprāt paņem kāds, kam noder.

5) Izmet - tikai to, kam nav vairs pielietojuma, kompostē. Pirms izmešanas pdaomā - var būt tas vēl noder dzīvnieku patversmei, rokdarbniekiem, kādām interešu grupām.

Tas ir tieši tik vienkārši :) Pieturies pie pirmā punkta un Tev nevajadzēs sekot visiem pārējiem - tici man - tas tiešām strādā! Tev paliek gan nauda maciņā gan mazāk klapatu - ko ar to visu iesākt pēc tam, kad tas ir savu laiku nokalpojis vai kļuvis nevajadzīgs.


Vecākas ziņas Jaunākas ziņas